Synkopy 61 jsou naší nejdéle hrající bigbítovou skupinou, která patřila v šedesátých a sedmdesátých letech ke špičce naší populární hudby.  Založil ji koncem roku 1960 kytarista Petr Směja jako čtrnáctiletý.  Druhou raritou je, že až do roku 2020 v ní hráli čtyři původní členové (Petr Směja, Jiří Rybář, Michal Polák a Pavel Pokorný). Skupina odehrála dosud více jak 3000 koncertů doma i v zahraničí a natočila přes třicet vinylových desek a CD s převážně vlastní tvorbou.

Proslula výbornými vícehlasými vokály, za které si vysloužila u kritiků přezdívku „moravští Beach Boys“. Získala také mnohá ocenění na festivalech u nás i v zahraničí:

- Gliwice Polsko) 1966, mezinárodní festival – 1. místo a trofej „Gliwicki X“

-  Praha 1967, 1. Čs. beat festival – finále a titul „nejlepší moravská skupina“

- Praha 1968, 2. Čs. beat festival – skladba „Casanova“ - 2. místo

-  Brněnská beatová liga 1968 –1. místo

Vyprodaným koncertem 5.10. 2016 v brněnském Sonocentru, za účasti České televize, oslavila skupina 55 let své činnosti a vystoupila také v prosinci 2017 s velkým úspěchem na „Československém beat festivalu po padesáti letech“ v pražské Lucerně.

V roce 2021 dovršily Synkopy 61 koncertem v Brně šedesát let své činnosti a převzaly od Magistrátu města Brna „pamětní list k 60.výročí působení na rockové scéně.“

Ve skupině dříve působili také další významní hudebníci a zpěváci: Oldřich Veselý, Pavel Váně, Vratislav Lukáš a další.

Současný repertoár tvoří především vlastní skladby (hudba: Oldřich Veselý, Petr Směja a Jiří Rybář, texty: František Jemelka, Milan Hanák, Pavel Cmíral a Pavel Vrba) a skladby skupiny The Beach Boys.

Synkopy 61 – současné obsazení:

Petr Směja – sólo kytara, zpěv, Jan Korbička – klávesové nástroje, akustický kytara, zpěv, Vilém Majtner – baskytara, sólo zpěv, Jiří Rybář – bicí, zpěv

Se skupinou vystupovali:

Michal Polák - zpěv (zemřel 15. března 2021) a Pavel Pokorný - zpěv, kytara, housle