STARCI NA CHMELNICI V TELEVIZI

V pátek 24. 4. od 20:30 si připomeneme koncert Starci na Chmelnici, který byl součástí Československého beat-festivalu v roce 2018. Letos nám festival "smázl" koronavirus a jeho další osud je ve hvězdách. Mohl by být za rok, pokud k nám bude osud příznivý a pokud najdeme nějakou podporu. Sami to nejspíš už nezvládneme.

Odkaz na ČT art

Koncert beatových legend z prosince 2018 z pražské Lucerny. Účinkují: Dybbuk, Garage, Abraxas, The Plastic People of the Universe a Jasná páka. Připravil I. Rössler. Režie R. Vodrážka

Koncert uvedl pětici skupin, které jsou spjaty s Junior klubem Na Chmelnici. Koncert otevřela původně dívčí punková skupina Dybbuk, která byla založena v roce 1981 pod názvem Plyn. Následovala Garáž s Tony Ducháčkem. Padesát let své činnosti v Lucerně oslavil Slávek Janda (vystupuje od roku 1968) se svou skupinou Abraxas, kterou založil v roce 1976. Čtvrtá skupina, kterou jsme do Lucerny pozvali, v Junior klubu Na Chmelnici sice nikdy nevystupovala, ale měla. Dokonce byla na plakátech, ale její vystoupení bylo na poslední chvíli zakázáno. Není divu, protože jde o legendární skupinu The Plastic People of the Universe (Josef Janíček, Vratislav Brabenec, Jaroslav Kvasnička, Johnny Judl jr., David Babka). Závěr koncertu patřil skupině Jasná páka, která vznikla v roce 1981 kolem kytaristy a písničkáře Michala Ambrože a tehdejšího frontmana, akademického malíře Vladimíra „Dády“ Albrechta. Když vyšel pověstný článek „Nová vlna se starým obsahem“ v Tribuně, tak se skupina ocitla na černé listině. A to znamenalo zákaz činnosti. V té době se to řešilo buď cestou do undergroundu a příležitostným hraním po klubech, kde to ještě šlo anebo jít jinou cestou. Michal Ambrož se rozhodl pro druhé řešení a založil skupinu Hudba Praha. V roce 2008 se Jasná Páka opět oddělila od Hudby Praha a v pozměněné sestavě hraje dodnes. A tak jsme si v Lucerně mohli poslechnout legendární písně jako je Majolenka, Špinavý záda, Pal vocuď a další.