Souperman už hrál před Nazareth

Robert Jančík je zpěvák, kytarista a hlavní autor hudby i textů brněnské skupiny Souperman. Položili jsme mu několik otázek a zde jsou jeho odpovědi.

Kdo kapelu založil, jak se dali muzikanti dohromady?
Naše kapela „Souperman“ vznikla v roce 2011, když jsem se chtěl vrátit po delší době muzikantské pauzy zpět k hraní. Na inzerát se mi přihlásil Milan Horký (dříve např. SAX, Krevel), se kterým to muzikantsky zajiskřilo a po konkurzu na basáka se přidal Pavel Kocián (dříve např. Nebeztebe). V tomto složení jsme natočili ve studiu SONO EP Souperman "... enters your world". Tam jsme se seznámili s Milanem Cimfe, který nám EP mixoval, padli jsme si do oka a domluvili s ním producentskou spolupráci na prvním řadovém CD, které se ale bohužel z časových důvodů Milana Cimfeho (pracoval v té době na CD Kabátů) dokončilo až v roce 2016. Roky 2016 a 2017 byly roky změn v sestavě kapele, která se nyní ustálila na trojici Robert Jančík (zpěv, kytary), Jirka Jaroš (baskytara, zpěv), Mirek Křenek (bicí) a jako stálý host s kapelou vystupuje mladá, hezká, sympatická, milá a nadějná zpěvačka Kateřina Svobodová. V tomto složení jsme připravili nový program sestavený z převážně vlastních písniček, ale také z coverů našich inspirátorů.

Jaký je váš největší úspěch?
Je těžké odpovědět, jaký je největší úspěch kapely. Několikrát se nám už podařilo něco, co jsme považovali za velký úspěch. Určitě to byla možnost natáčet CD ve studiu SONO s Milanem Cimfe. Zvítězili jsme v hlasování posluchačů soutěže Naděje Beatu na rádiu BEAT (2014) a hned v následujícím roce pak hlasování posluchačů soutěže Bandzone RockMax 12 na rádiu RockMax. Některé naše písničky je možno celkem často slyšet na rádiu HEY. Máme i úspěšné klipy, např. náš videoklip „Mírně zpomalil“ byl vyhodnocen jako nejúspěšnější klip sezóny roku 2016/2017 pořadu ROCKPARÁDA, klip „Pilot“ byl zařazen do pravidelné rotace na TV Rebel. My si ale stejně nejvíc ceníme přímého kontaktu s publikem a proto jsme moc rádi, že jsme mohli být součástí evropského turné americké kapely GRINDER BLUES v roce 2017, ve stejném roce jsme hráli jako support Kena Hensleyho (ex. URIAH HEEP) v brněnském SONO Centru. Když tady tak vypočítáme naše úspěchy, tak jsme si na závěr nechali asi skutečně největší úspěch naší kapely spojený s živým hraním. V roce 2017 jsme si zahráli ve velkém sálu Lucerny před Nazareth. Lucerna má úžasnou atmosféru! To byl pro nás asi největší zážitek, který bychom si moc rádi zopakovali.

Máte nějaký vzor na české či světové scéně?
Rádi bychom byli originální, takže se úplně k nějakému vzoru nehlásíme. Navíc každý člen kapely poslouchá trochu jiné interprety, i když na některých je v kapele shoda a pouštíme si je v autě při cestě na koncert. Všichni ale máme rádi muziku, u které ji cítit, že není prvoplánová, má rytmus a originální melodii.

Čeho byste chtěli dosáhnout?
Jak jsme už říkali, milujeme živé hraní. V dnešní době, je ale problém naplnit klub, pokud kapela není fakt hvězdná. Proto taky spousta kapel kluby už ani nehraje a vystupuje v zásadě jen na festivalech. Rádi bychom toto i třeba s pomocí této soutěže prolomili a dostali zase lidi do klubu a hráli před plným sálem!

Jaké jsou vaše nejbližší plány?
Kapela se teď ustálila na stabilní sestavě, takže plánujeme konečně dodělat nápady, co už přetékají ze šuplíku a jít je nahrát do studia. Už se moc těšíme, co řeknou fanoušci na naše nové písničky.