Prúdy

Prúdy Pavla Hammela

Představujeme dalšího účastníka Československého beat-festivalu po 50 letech, který se uskuteční 17. prosince v pražské Lucerně.

Pavol Hammel je bezpochyby beatová legenda.  V roce 1963 založil skupinu Prúdy, (skupina ve skutečnosti začínala o rok dřív pod názvem Jets). Kapelou prošla řada známých hudebníků, zejména klávesista Marián Varga, baskytarista Feder Frešo (je i v současném obsazení), bubeník Vlado Mallý a další. Na 1. československém beat-festivalu dostávají Prúdy cenu za nejlepší texty k vlastním písničkám. Na 2. československém beat-festivalu v pražské Lucerně v roce 1968 (to bylo Hammelovi pár dní dvacet let) získává píseň Čierna ruža titul skladba festivalu.  Prúdy nesmí chybět ani na 3. československém beat-festivalu v roce 1971, který byl v té době zatím poslední.

K Hammelovým nejslavnějším písním patří bezpochyby Medulienka, Do piesku píš, Učitelka tanca apod. Na svých hudebních projektech spolupracoval se skupinou Collegium Musicum a Radimem Hladíkem.

Pavol Hammel nám zodpověděl pár otázek:

Když se ohlédnete za těmi padesáti lety, které uplynuly od prvního historického beat-festivalu v pražské Lucerně, co vám beat dal a co vám beat vzal?

Jsem vděčný osudu, že jsem součástí celého československého rockového (beatového) dění. Beat mi nic nevzal, naopak je dodnes náplní mého života.

Jsou nějaké koncerty zapsané do paměti, že vám vzpomínka na ně dodnes dělá radost?

Každý koncert v Lucerně je pro mne svátek a doufám, že to nebude jinak ani nyní.

Měl jste nějaký hudební vzor?

My jsme ani v začátcích neměli nějaký vyhraněný vzor, dokazují to i naše prvé nahrávky , "Zvoňte zvonky" (1968), nebo "Zelená pošta"  s Marianom Vargom  z roku 1972, či "Šľahačková princezna" 1973, ve kterých by se těžko hledali nějaké vzory resp. vlivy...  byli jsme osobití už od začátku...

Kdo z nežijících kolegů je ten na kterého se v dobrém často vzpomínáte?

 Je to Marian Varga a Radim Hladík, s kterými jsme udělali hodně dobré muziky.

Nemohu se nezeptat na plány na nejbližší dobu?

V listopadu natočíme "Best of Prúdy" na koncertě by už  LP a CD mělo být k dispozici a když nám zdraví dovolí, tak rok 2018 bude pro mne jubilejní a tak se vydáme na turné a rádi bychom pár koncertů měli i v Čechách.

Na co se můžeme těšit na prosincovém koncertu v Lucerně?

Hrajeme stále dobře, bude to nářez.

Dodejme, že skupina v Lucerně vystoupí v obsazení: Pavol Hammel zpěv a kytara, Fedor Frešo - baskytara, Fero Griglák - kytara, , Peter Preložník - klávesy, Igor Skovay - bicí.