Anketa a výsledky

2. ČESKOSLOVENSKÝ BEAT FESTIVAL. Praha. Lucerna, 1968

PETR JANDA (OLYMPIC): Mé dojmy - nejlepší. Ani jedna skupina nebyla průšvih. Tenhle festival přinesl velice dobrý obraz o tom, jak vypadá v Československu beatová hudba.
PAVEL VÁNÉ (zatím nezávislý kytarista): Jsem silně unaven. Nemohu to dýl vydržet. Bylo to dobrý.
J. ERNO ŠEDIVÝ (FLAMENGO): ... (žádné dojmy) ...
MIROSLAV ŽIŽKA (APOLLOBEAT): Z festivalu mám ty nejlepší dojmy ... Ale jsem tak vyčerpán. Mám toho za ty dva dny dost. Těším se do postele.
JAN KŘTITEL SÝKORA (publicista): Mé festivalové zážitky jsou hrozné. Dělal jsem režii pořadu a ztratil jsem hlas.
PETR SMĚJA (SYNKOPY 61): Načerpali jsme nové zkušenosti a rádi jsme si zahráli. Nejvíc na mě zapůsobila skupina The Nice.
PŘEMYSL ČERNÝ (FLAMENGO): Já se na letošní festival dívám se zavřenýma očima. Moje kapela se všemožně snažila o to, aby se na festival dostala a odehrála to, co od ní bylo žádáno. Aby prostě zahrála. Aby se objevila a ukázala to, co se naučila tzv. „na Západě“ ... Na festival jsme museli dojet z hranic taxíkem a dělali jsme to skutečně jen proto, aby kluci mohli na festivalu vystoupit... Mám už dost všeho, co se děje okolo beatu: patolízalství, podplácení, neumění se postavit do očí pravdě, ať už ze strany organizátorů, pořadatelů, kapel nebo samotných umělců ... Dokud se tato situace nezmění, tak si dovolím tvrdit, že pokud já budu s Flamengem, tak Flamengo pro takovéto účely nebude zneužito.
PETR NOVÁK (GEORGE AND THE BEATOVENS): Tendleten festival byl sice se zmatkama, ale byl fantastickéj.
PAVEL ČERNOCKÝ (speaker): Z letošního festivalu mám tři dojmy: 1. The Nice, 2. Blue Effect, 3. dnešní vystoupení Petra Nováka. Dřív se mi nikdy nelíbilo. Teď se mi libí Petrův angažovaný projev.
JIŘÍ RYBÁŘ (SYNKOPY 61): Právě mi došly zásoby LSD a podobných..., takže se musím odebrat do nejbližší hospody na pivo. Ve zdejším podniku, přestože se vybírá vysoké vstupné, tak není žádné občerstvení..., je tady strašně zakouříno, je tady strašný svinstvo na zemi a uklízečky nadávají.
JIŘÍ ČERNÝ (publicista): Po stránce kvalitativní šel letošní festival v porovnání s loňským nahoru a co do žánrové pestrosti hodně dolů. Takový objev, jako byli loni Soulmeni, letos nebyl žádný. Výborné je, že se podařilo sehnat cizí skupiny. Takových, jako jsou The Nice, by mělo přijet příští rok víc.
RADIM HLADÍK (BLUE EFFECT): Na mě tam byl moc velkej zmatek ... nakonec to přes všechen ten zmatek dopadlo dobře. Myslím, že by prospělo, aby v těch večerech hrálo míň kapel. Bylo to moc i na nás, natož na obecenstvo.
PETR FIEDLER (BLUESMEN): Letošní festival byl velmi pěkný ... (lišácký úsměv). Akorát úroveň kapel byla překvapivá proti loňsku. Ovšem organizace byla stejná jako loni. (To jest?) ... Nó ... zmatek!
JAN BUNZEL (SDS Reduta): Všechno to probíhalo dobře. Zvládli jsme to. Bylo tu strašně moc skupin. Až na nějaké malé organizační chyby, kterých jsme si vědomi, festival dopadl dobře.
OTTO BEZLOJA (MATADORS): Já jsem tady jako divák ... Mně je to trošku nepochopitelný, celý to zákulisí. Slyšel jsem tu různé stížnosti... Celková atmosféra se mi vůbec nelíbí.
FEDOR FREŠO (PRÚDY): Úroveň festivalu je letos podstatně vyšší než loni. Minulý rok tu vystupovala spousta skupin, které tu neměly co hledat. Přestože se předem o festivalu říkalo, že nebude jako soutěž, přeci jenom měl soutěžní charakter. To mě trošku zarazilo.
PETR SPÁLENÝ (APOLLOBEAT): Mně se nejvíc líbilo vystoupení skupiny Apollobeat se zpěvákem Viktorem Sodomou. Ta kapela fantasticky šlape. Ta dechová sekce nemá obdoby! Celkově je to proti loňsku o dvě třídy lepší.
MICHAL PROKOP (FRAMUS FIVE): Po organizační stránce bylo moc kiksů. Stejně jako loni. Hudební úroveň však letos byla mnohem vyšší.
PAN BRABENEC (pořadatel v Lucerně): Já jsem toho moc neviděl. Jenom jsem slyšel to, co se tady hrálo ... Měli jsme velké trable tady s těmi účastníky. Byla jich strašná spousta a měli jsme co dělat, abychom to zvládli. Včera nám tady vyvalili dokonce dveře ... Bylo to velmi hezké, ale byl tu příliš velký hluk.

BEAT CRITIC’S POLL 68

Skupina sezóny: 1. Blue Effect 2. Olympic, Framus Five 3. Blues Five Bratislava
Zpěvák sezóny: 1. Viktor Sodoma 2. Vladimír J. Mišík 3. Michal Prokop
Hudebník sezóny: 1. Radim Hladík, Blue Effect 2. Marian Varga, Prúdy 3. Petr Janda, Olympic
Nejúspěšnější skladba roku: Klaunova zpověď (P. Novák / I. Plicka, George and Beatovens)
Nejúspěšnější skladba festivalu:
1. Sunny Grave (V. J. Mišík / J. Smetana, Blue Effect), 2. Pták Rosomák (P. Janda / P. Chrastina, Olympic), Čierna ruža (M, Varga / J. Masaryk, Prúdy), Casanova (O. Veselý, F. Jemelka, vocal arr. P.Pokorný, Synkopy 61) 3. Klaunova zpověď (P. Novák / I. Plicka, George and Beatovens)
Beatový objev roku: 1. Blue Effect 2. Flamingo, Ostrava 3. Blue Five, Bratislava

MELODIE 2/1969

Foto Alexander Janovský