The BUTTONS - klasika slovenského bigbítu

V první polovině šedesátých let se začaly psát dějiny slovenského bigbítu. Vzory hudebních skupin přicházely z britské rockové scény: The Shadows, The Beatles, The Animals, The Kings, ale zejména The Rolling Stones. Mick Jagger se svými spoluhráči dramaticky změnil alchymii rhythm and bluesové hudby. Právě Rolling Stones ovlivnily pár mladíků v centru Prahy a tak z přátel se v roce 1964 zrodila bigbítové skupina The Buttons.

Zakládajícími členy byli zpěvák Dodo Šuhajda, basista Milo Pavelka a kytarista Milan Hudec. Přibyli další: bubeník Ali Koše, kytarista Kamil Paulovčín a klavírista Ervín Fulmek. Jejich repertoár tvořily většinou skladby právě The Rolling Stones. Věrně reprodukovaná hudba slavné britské skupiny okamžitě chytila ​​mladé publikum na Slovensku. Následovaly koncerty po celém Československu. Vyvrcholením účinkování na domácí scéně byla účast The Buttons na 1. Československém  beat-festivalu, který se konal v pražské Lucerně v prosinci roku 1967.

Životaschopnost skupiny se projevila i v původních písničkách, které vycházely z hudby R & B. Některé skladby skupina nahrála pro Československý rozhlas v Bratislavě. Jenže skončila zlaté šedesátá léta a přišla normalizace života v tehdejším Československu. Až na malé výjimky umlčela většinu bigbítových skupin, tedy i The Buttons.

Roky ubíhaly, po roce 1989 přišla společenská změna a s ní návraty do vzpomínek. K těm významným patřil televizní projekt Doda Šuhajdy, zpěváka The Buttons, spisovatele Luboše Jurika a televizního producenta Dušana Rapoše Slovenský bigbít. Závěr desetidílného  dokumentárního seriálu patřil velkému koncertu bigbíťáků v PKO - Legendy '60, kde se objevilo několik hudebníků a zpěváků ze šedesátých let. Tam se zrodil i nápad oživit po čtyřiceti letech skupinu The Buttons. Nešlo jen o rekonstrukci písní, které tehdy skupina hrála. Začaly vznikat nové skladby, které se později objevily na CD. Na jednu z nich COME BACK TO ME vznikl videoklip, který natočil jejich přítel a starý bigbíťák Ľubo Belák, hráč legendární slovenské beatové skupiny The Players.

A co současnost? Podobně jako slavní The Rolling Stones s Mickem Jaggerem i The Buttons stále koncertují a věnují se novým písničkám. Mají za sebou úspěšné vystoupení na festivalech jako Topfest, Loděnice, Valašský špalíček, Řípfest a jiné. V Bratislavě je můžete potkat na pódiích ve V klubu, Art klubu Sherz či v kulturním domě na Vajnorské ulici, kde každoročně účinkují na akci Bigbítové Vánoce. Nezůstaly pouze při jednom CD. Téměř dokončeno je nové, druhé CD, které by mělo vyjít začátkem roku 2019.

Čas se nezadržitelně řítí dál. Je dobré, že v něm stále zní hudba R & B, The Rolling Stones a The Buttons.

Skupina The Buttons v současnosti působí v sestavě (zleva doprava):

Kamil Paulovčín - kytara, zpěv, vokál
Ervín Fulmek - klávesové nástroje, vokál
Juraj Majer - basová kytara, vokál
Dodo Šuhajda - zpěv, foukací harmonika
Milan Hlinka- bicí
Vlado Turčán - sólová kytara, vokál (sedí v popředí)