Synkopy 61 patří k vůbec nejstarším dosud existujícím skupinám u nás. Založil je Petr Směja, když mu bylo čtrnáct let. Po roce a něco skupina poprvé vystoupila. Po příchodu Michala Poláka v roce 1966 se skupina začala víc orientovat na vokální skladby The Beach Boys, The Hollies, The Yardbirds apod. Ostatně vysloužila si také přízvisko Moravští Beach Boys. Synkopy 61 účinkovaly s úspěchem na prvních dvou Československých beat-festivalech (třetího se nezúčastnily). Na tom prvním v roce 1967 získaly titul "Nejlepší moravská skupina", na druhém o rok později 2. místo za skladbu Casanova (O. Veselý – F. Jemelka).
Skupinou prošly další velké osobnosti moravské hudební scény jako je Pavel Váně nebo Oldřich Veselý, Emil Kopřiva a další.

Synkopy 61 budou vzpomínat, jak na svého baskytaristu Jana Čarvaše, tak na Oldřicha Veselého a budou mít speciální repertoár jen z jeho písní.

Synkopy 61: Petr Směja - kytara, zpěv, Pavel Pokorný - doprovodná kytara, housle, zpěv, Jan Korbička - klávesové nástroje, zpěv, Vilém Majtner - baskytara, zpěv, Jiří Rybář - bicí, zpěv, Michal Polák - sólo zpěv, akustická kytara.

Foto: Miroslav Videňský