Peter Lipa slaví letos své pětasedmdesátiny. V Lucerně je oslaví společně s Bluesbandem Luboše Andršta, který rovněž slaví, a sice kulaté sedmdesátiny.

Peter Lipa vytvořil osobitý vokální projev s důrazem na text. Jeho hudba vychází ze spojení jazzu a blues. Využívá výhodu zpěváků, kteří kromě hudebního materiálu, tedy tónů, harmonie a rytmu, mohou publikum oslovit i textem. Jako první zpěvák na Slovensku uplatňuje v jazzové hudbě slovenštinu. Vychází z rytmických možností textu a přenáší je do hudebního projevu. V jeho repertoáru najdeme tradicionály, standardy z oblasti swingu a moderního jazzu.
Posledních deset let se věnuje zejména původním písním, které vznikají na texty. Přiznává ovlivnění zpěváky, jako jsou Jimmy Rushing, Ray Charles, Al Jarreau, Joe Cocker či Bobby McFerrin. Během své pěvecké kariéry se vždy dokázal obklopit vynikajícími hudebníky, kteří mu pomohli dosáhnout evropskou reputaci jazzového vokalisty. Už v 80. letech minulého století se v žebříčku nejlepších evropských jazzových zpěváků v časopise Jazz Forum pravidelně umisťoval mezi první pětkou.V roce 1976 založil spolu s Milošem Paškou tradici Bratislavských jazzových dní a začal moderovat pravidelný rozhlasový program o jazzové hudbě.