Skupina vznikala v roce 1966 a 1967 pod názvem Mandragora v Rakovníku. V repertoáru bylo jen několik vlastních skladeb, převažovaly skladby angloamerických bigbítových kapel, skupina hrála na tanečních zábavách v Rakovníku a okolí. V roce 1974 byl po tlaku úřadů, dnes již neznámých, název změněn na Elekronik a v repertoáru se začaly objevovat hojněji vlastní skladby zaměřené na taneční zábavy. V tehdejší době neexistovaly kluby v dnešním slova smyslu, koncerty a nahrávání měly pod palcem socialistické organizace s přísnou cenzurou, bigbít se hrál jen na tancovačkách. V roce 1980 byl název změněn na Brutus a rozšířila se působnost na větší okolí Rakovníka. Nakonec 1982 byla skupina zakázána jmenovitě a bylo nutno znovu změnit název, byl vybrán název Kyklop. Pod tímto názvem skupina vystupovala na tanečních zábavách do roku 1989, kdy, několik měsíců před zrušením komunismu, bylo možno název vrátit na Brutus.

Po sametové revoluci vystupuje pod názvem Brutus a objíždí se svými čtyřhodinovými zábavovými koncerty celou Českou republiku, od sálů velkých měst po sokolovny v zapadlých vesnicích. V roce 1995 skupina hrála ve filmu Indiánské léto Saši Gedeona, podílí se na sitcomu Comeback, kde fragment songu kapely Zdá se mi tvoří jeho znělku a samotní členové skupiny hrají ve dvou jeho dílech. Píseň Gorila zní i ve filmu Okresní přebor. Vystupuje ve filmu Tomáše Svobody Dvě nevěsta a jedna svatba. Brutus tam má několik známých songů a je i vidět několik minut na venkovské tancovačce. Skupina spolupracovala nebo vystupovala např. s legendárními UK Subs, TV Smith, Suzie Quatro, Dr. Feelgood nebo slovenskými Zóna A či No Name. Úzce spolupracují s britskými The Vibrators.

Za celou historii skupiny se v ní vystřídalo 48 muzikantů. V současnosti hraje kapela ve složení: Sáša Pleska - piáno, zpěv, Vláďa Hasal - zpěv, bicí, Pavel Fišar - bicí, Václav Trlica - kytara, Milan Křížanovský - Jan Bitman - basa, zpěv, František Matějovský - flétna, zpěv,  Jan Nový - Zbyněk Šlajchrt - saxofony, Jozef Kupčík - zpěv, kytara