PROGRES 2 – brněnská rocková skupina.

V roce 1968 ji založili pod původním názvem The Progress Organization hudebníci
Zdeněk Kluka a Pavel Váně. Hned jejich první LP deska se stala dle kritiků časopisu Melodie deskou roku 1972. Druhé LP - Mauglí vydali už pod „normalizačním“ názvem skupiny - Barnodaj. V dobách nejtužší normalizace pak na několik let přerušili činnost.
Obnovili jí pod novým názvem PROGRES 2 v roce 1978, kdy poprvé představili experimentální audiovizuální projekt Dialog s vesmírem (první československou rockovou operu). V podobných náročných projektech pokračovali i na dalších albech (Třetí kniha džunglí, Mozek, Změna).

Po sametové revoluci natočili opět jako Progres 2 několik televizních pořadů, vydali
v reedicích postupně u vydavatelství FT Records všechna svoje alba, také „live“ DVD z koncertu ke 45.výročí skupiny, na kterém vystoupila i většina bývalých členů kapely.
Na trhu je také kniha „V erbu Progres“ (nakladatelství Jota), kterou napsal Pavel Váně s hudebním publicistou Petrem Gratiasem. Kniha byla oceněna prestižní cenou E.E.Kische
za literaturu faktu.

V posledních letech koncertuje skupina PROGRES 2, jako snad jediná z československých rockových legend šedesátých let, v sestavě pouze původních členů (žádný náhradník), dokonce zřejmě v nejsilnějším složení své historie (Pavel Váně, Zdeněk Kluka, Roman Dragoun, Pavel Pelc a Miloš Morávek).

V roce 2016 zvolili posluchači rádia Beat skupinu Progres 2 do Beatové Síně Slávy.

V letošním roce oslaví skupina hned několik výročí:

50 let od vzniku The Progress Organization
40 let od premiéry legendárního Dialogu s vesmírem
po dlouhých 30 letech vydává kapela novou desku.

Pavel Váně - kytara, zpěv, současný kapelník
Spoluzaložil The Progress Organization i Progres 2. Účinkoval také ve skupinách Synkopy, Collegium Musicum Mariana Vargy, Atlantis, Bronz a Bowle. V současné době občas vystupuje také se svou kapelou Bronz a akustickým triem VKV. Pracuje také jako producent, skládá scénickou hudbu.

Zdeněk Kluka - bicí, zpěv
Spoluzakladatel kapely, dlouhá léta také kapelník, hrál ve všech sestavách, kterými skupina prošla. Začínal ve skupině Atlantis, dnes také paralelně vystupuje se skupinou Čankišou. Spolupracuje také s mnoha divadly, pro které vytváří scénickou hudbu.
V roce 2016 oceněn Cenou města Brna za hudbu.

Roman Dragoun - klávesy, zpěv
S Progres 2 natočil album Třetí kniha džunglí. Byl také členem skupin Regenerace, Futurum a T4, mohl být viděn i v muzikálu Jesus Christ Superstar. Kromě koncertování s Progres účinkuje občas se Stromboli nebo Supergroup (skupina složená z osobností - vítězů hlasování posluchačů rádia Beat v roce 2014) nebo také s kapelou His angeles, T4, jako host Neřež či Lidopop. Vydal také pět sólových alb.

Pavel Pelc – basa, zpěv
Po začátcích v Junior-Speakers a Atlantis se připojil ke skupině koncem sedmdesátých let.
Vedle Progresu občas vystupuje se skupinou Futurum.

Miloš Morávek - kytara
Účinkoval v pořadech Dialog s vesmírem a Třetí kniha džunglí. Je společně s Romanem Dragounem spoluzakladatelem skupiny Futurum. Byl také členem skupin Regenerace, Kern a Synkopy, dodnes hrává nejen s Progres, ale také s kapelou The Madman.